Posted: Wednesday 14 June 2017

Students' success celebrated at Further Education Awards

The incredible success and achievements of Warrington Collegiate’s students has been celebrated at the college’s annual Further Education Awards.

Friends, family, staff and fellow students gathered at St Elphin’s Church, in Warrington, on Tuesday 13th June to applaud students from across the curriculum who have gone above and beyond both inside and outside of college.

Further Education Awards 2017

The ceremony was opened by Reverend Paul Wilson, before Principal and Chief Executive Nichola Newton told the guests about the college’s recent achievements.

Mervyn Ward, Chair of Governors, also addressed the ceremony, with applied science student Laura Bates delivering the Student Vote of Thanks.

A total of 28 awards were handed out on the night, including Outstanding Achievement Awards and a series of special awards.

The awards not only reflect the hard work and dedication of students and their tutors but also the commitment to excellence in their studies in vocational qualifications and apprenticeships.

Congratulations to all of our winners and thank you to our sponsors Countryside Properties, Hobs Reprographics and Warrington Wolves.

Outstanding Achievement Award winners
Beauty - Janet Garrett
Brickwork - Jack Ravenscroft
Business & Acccounting - Beata Szerszen
Carpentry & Joinery - Edward Swinney
Childcare - Niamh Redmond
Construction & Plumbing - Jack Donoghue
Creative Arts - Karolina Budzowska
Engineering & Electrical - Jack Campbell
English - Thomas Blackburn
Foundation Studies - Klevis Shabanaj
Hairdressing - Adele Rigby
Health & Social Care - April Anderton
Hospitality & Catering - Jordan Dooley
ICT & Games Design - Sam Kletz
Maths - Darren Carpenter
Media - Danny Preston
Motor Vehicle - Corrie Rose
Performing Arts - Chloe O'Neill
Public Services & Travel - Brigitta Pal
Science - Emma Binley
Sport (sponsored by Warrington Wolves) - Shauna Ellis-Clark

Nathan Taylor Memorial Award - Jack Vance
Serena Harding Memorial Award - Bobby-Jo Hodgkinson
Elliot Award for Progress in Construction & Technology - Robbie Doran
Hilary Tucker Award for Outstanding Achievement - Laura Bates

Overall Outstanding Student of the Year, sponsored by Countryside Properties - Russell Wood

Overall Outstanding Apprentice of the Year, sponsored by Hobs Reprographics - Emily Taylor